Grzegorz Slomka
Sales support
+48 600 091 176
We are closed now
08/02/2018,
Choć od jakiegoś czasu przewagę zyskują maszty przenośne, to jednak nie sposób pominąć dużych masztów reprezentacyjnych stacjonarnych (na stałe zabetonowanych w gruncie) zarówno tych istniejących jak i tych dopiero planowanych do zainstalowania.
Przeważnie na rynku funkcjonują maszty w wysokościach 6-12 metrów, wykonane z aluminium lub kompozytu, choć nie brak oczywiście indywidualnych rozwiązań np. ze stali/drewna w innych wysokościach. Maszty różnią się detalami mocowania flag (są to głównie rozwiązania oparte na linkach wznoszących), posadowienia masztów (zwykłe tuleje bezpośrednio zabetonowane w podłożu lub zawiasy umożliwiające położenie masztu) i opcjonalnych udogodnień poprawiających ekspozycję flagi (tu rozwiązań jest cała masa – od prostych poprzecznych ramion w szczycie masztu po zaawansowane technicznie podświetlane obrotowe maszty z czujnikami siły wiatru, czy z zamontowanymi nadmuchami gwarantującymi wieczne łopotanie flagi)
Rozsądnym rozwiązaniem z punktu widzenia kosztów i końcowego efektu jest zastosowanie 8 metrowych masztów kompozytowych wyposażonych w poprzeczne ramiona (tzw. windtrackery) w szczycie. Linka wznosząca najlepiej jeśli jest schowana wewnątrz masztu, a maszt posadowiony jest na stopie zawiasowej. Na takim maszcie można zawiesić flagi firmowe duże w wersji pionowej (optymalnie 120x300cm) i średniej wielkości poziome flagi narodowe/samorządowe (np. 200x125). Ustawienie 3 takich masztów przed siedzibą firmy podnosi prestiż i pozwala manifestować swoją przynależność zarazem reklamując naszą markę.
Decydując się ma zakup masztów należy zacząć od sprawdzenia jakie są lokalne interpretacje prawa. Ze względu na to że maszty nie mają osobnej regulacji, nadzór może tu skorzystać z przepisów różnych ustaw (np. Prawo Budowlane, Ochrona Środowiska). Dobrze więc zadać pytanie w wydziale architektury jak podchodzi się do instalacji masztów flagowych na konkretnej posesji.
Grzegorz Słomka, grzegorz@flagi.pl, 600091176