Grzegorz Slomka
Sales support
+48 600 091 176
We are closed now
09/02/2018,
Lokalne władze samorządowe przykładają dużą wagę do procesu utożsamiania się mieszkańców z regionem oraz do prawidłowej promocji swojego regionu.
Dzięki temu większość gmin, powiatów, starostw i województw ma już opracowane fachowo wytyczne dotyczące swoich symboli, m. in. flag. Co prawda zdarza się rozdźwięk pomiędzy wiedzą przekazywaną „z dziada pradziada” a współczesnymi urzędowymi regulacjami (tak jest np. z flagami województwa śląskiego) ale dzięki temu wiedza na temat lokalnej heraldyki systematycznie się porządkuje.
Przed wybraniem odpowiedniej wersji graficznej warto zadać sobie pytanie kto, gdzie i w jakim celu zamierza eksponować symbole regionalne. Jeśli podczas uroczystości organizowanych przez lub z udziałem publicznej administracji – wtedy obowiązkowo flagi zatwierdzone odpowiednimi uchwałami Starostów, Burmistrzów etc. Jeśli dekoracje mają charakter symboliczy/historyczny, czy nieformalny – można pozwolić sobie na odstępstwa, aby tylko nikogo nie zrazić do siebie. Podobnie jest w kwestiach manifestowania swojej przynależności – tu nie zaszkodzi nawet połączenie symboliki tradycyjnej z oficjalnie obowiązującą.
Miasta dbają o okresowe dekoracje swoich reprezentacyjnych arterii, budynków i placów. Z początkiem maja, (1 Maja – Święto Pracy, 2 maja – Święto Flagi, 3 maja – Uchwalenie Konstytucji) miejsca takie zmieniają swój wygląd na biało-czerwony, z akcentami flag / barw Unii Europejskiej. Najpopularniejszym sposobem montażu są słupy latarniowe, na których instaluje się flagę Polski, flagę miejską i flagę UE na zwykłym drewnianym patyku (tzw. drzewcu) osadzonym w gnieździe uchwytu latarniowego. Dobrym pomysłem jest w tym wypadku stosowanie rozwiązań „antyzapętleniowych”, dzięki którym flagi nie zawiną się wokół swojego lub sąsiedniego drzewca. Rynek ma kilka propozycji w tym zakresie, w tym wypadku nie zawsze droższe oznacza lepsze.
Grzegorz Słomka, grzegorz@flagi.pl, 600091176
.